Autor/ka Wiadomość
 Tytuł: Stowarzyszenie a strona internetowa
WiadomośćDodano: czwartek, 23 września 2010, 22:59 
Witam,

interesuje mnie problem, na który natknąłem się podczas planowania stowarzyszenia. Wraz z kilkoma osobami tworzymy grupę, która prowadzi portal psychologiczny. Chcemy założyć stowarzyszenie. Problem polega na tym, że na naszej stronie posiadamy płatne reklamy, oraz uczestniczymy w programie partnerskim jednej z księgarń internetowych. Stąd moje pytania:

1. Czy zakładając stowarzyszenie, aby móc dalej czerpać fundusze z reklam i pośrednictwa w sprzedaży książek, musimy zarejestrować stowarzyszenie z działalnością gospodarczą?

2. Jeśli nie, to jak należy ująć w statucie taki przypadek?

Zgłoś tą wiadomość

Tytuł: Re: Stowarzyszenie a strona internetowa
WiadomośćDodano: niedziela, 26 września 2010, 19:28 

Tobol napisał(a):
na naszej stronie posiadamy płatne reklamy, oraz uczestniczymy w programie partnerskim jednej z księgarń internetowych.

No i w jaki sposób teraz rozliczacie się z tego przed urzędem skarbowym?

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: niedziela, 26 września 2010, 21:44 
xpert17 napisał(a):

Teraz reklamy, domena itp są zarejestrowane na mnie, jako administratora, więc teoretycznie ja powinienem się rozliczać. Ale na razie nie uzyskaliśmy żadnej wypłaty, więc nie ma na razie potrzeby rozliczania się.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: wtorek, 28 września 2010, 11:22 

Tobol napisał(a):
xpert17 napisał(a):

Teraz reklamy, domena itp są zarejestrowane na mnie, jako administratora, więc teoretycznie ja powinienem się rozliczać. Ale na razie nie uzyskaliśmy żadnej wypłaty, więc nie ma na razie potrzeby rozliczania się.

Moim zdaniem stowarzyszenie taki przychód mogłoby wykazać jako czerpanie zysków z majątku własnego (analogicznie jak np. wynajem pomieszczenia we własnym lokalu), ale urząd skarbowy może jednak czepiać się, że to jest działalność reklamowa. Trzeba się zastanowić, czy to jest w ogóle warte bawienia się, o ile stowarzyszenie nie będzie miało portalu odwiedzanego przez tysiące ludzi dziennie, zyski z takiej reklamy zawsze będą symboliczne.

Ja poszedłbym w stronę tego, że stowarzyszenie zleca komuś (nawet na zasadach wolontariatu) utrzymanie i administrację "swoją" stroną www i w zamian ta osoba może umieszczać na niej swoje reklamy i czerpać z nich zysk (oczywiście to dana osoba rozlicza potem się z urzędem skarbowym od takich przychodów). I umówić się z tą osobą, że przekazuje okresowo jakieś darowizny na stowarzyszenie.

Zgłoś tą wiadomość

WiadomośćDodano: środa, 20 października 2010, 11:47 

Strona www i reklamy mogą być osoby prywatnej a nie należące do tego stowarzyszenia. Tak jest łatwiej i rozsądniej.

Zgłoś tą wiadomość

Wyświetl wiadomości nie starsze niż:  Sortuj wg  

Możesz rozpoczynać nowe wątki
Możesz odpowiadać w wątkach